Radioshack


Cóż to by była za strona krótkofalarska gdyby zabrakło na niej opisu posiadanego i używanego sprzętu.
Aby nie zostać w tyle to i ja umieszczę zdjęcie mojego (kompletowanego od niedawna) sprzętu.
(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)


I krótka opowieść o każdym z elementów (od lewej):

Transceiver Yaesu FT-901D

Okręt flagowy wśród moich urządzeń. Sercem stacji SQ6SFO jest właśnie ten starszy ode mnie (rok produkcji 1979) transceiver. Jest to następca niegdyś znanego i lubianego FT-101Z. FT-901 jest urządzeniem hybrydowym - odbiornik tranzystorowy, a wzmacniacz mocy oparty jest o dwie lampy 6146B. Wzmacniacze oparte na tych lapmach są bardzo niezawodne i trudne do zajechania. Moc maksymalna: 120W.

Degen 1103DE

Umieszczony nad transceiverem odbiornik globalny chińskiej firmy Degen jest pierwszym posiadanym przeze mnie urządzeniem, które pozowliło mi na nasłuch fal krótkich. Mimo chińskiej produkcji i niewielkiej ceny świetnie sprawuje się jako odbiornik przenośny. Posiada pełne pokrycie częstotliwości od 100KHz do 30MHz. Umożliwia także odbiór transmisji SSB. Przydaje się szczególnie podczas morskich rejsów, gdzie umożliwia odbieranie komunikatów NAVTEX oraz faksów pogodowych.

SWR-miarka Sunker 1180KA

Dzięki temu, że jest to miernik krzyżowy to nie wymaga kalibracji. Mierzy zarówno współczynnik fali stojącej jak i moc sygnału wychodzącego z radia. Pozwala na pomiar zarówno modulacji AM jak i SSB.

Skrzynka antenowa

Własnej roboty skrzynka antenowa. Wciąż w tymczasowej obudowie i z tymczasowymi pokrętłami kondensatorów.
Jest to prosta skrzynka w układzie T z cewką nawiniętą na rurę PCV. Projekt został zaczerpnięty ze strony SP8OBE.
Jednak dzięki koledze SP6IFN wiem już, że moje radio nie wymaga skrzynki :)

Radiotelefon morski Midland Pacific

Prosty ręczniak umożliwiający pracę na komunikację w służbie morskiej. Raczej nieużywany w moim QTH oddalonym o 500km od najbliższego morza. Niemniej jednak wiele razy przydał się podczas różnych rejsów jako radio pomocnicze. Solidna budow, długi czas pracy na baterii oraz wodoszczelna obudowa są jego głównymi atutami.

Skaner Uniden Bearcat BCD396XT

Kolejne wdzięczne urządzenie umożliwiające nasłuch fal radiowych, tym razem VHF i UHF. Długo by pisać o możliwościach tego urządzenia więc z lenistwa wkleję link do specyfikacji na radioreference :)

Radziecki oscyloskop C1-65A

Najnowszy element kolekcji - bardzo wdzięczne urządzenie, pozwala na pomiar sygnałów do 65MHz. Mimo że jest tylko o dwa lata młodszy od transceivera wciąż działa wyśmienicie, "гнется и не ломается".