Relacja z budowy miernika według projektu EI9GQ

Mój wiekowy Yaesu FT-901D potrzebował gruntownej regulacji. Jednym z etapów było dokładne ustawienie częstotliwości nośnych. W tym celu zacząłem szukać prostego do wykonania miernika. Na bardzo ciekawy projekt natrafiłem na stronie EI9GQ.
Wykorzystujemy tu taktowany przy pomocy zewnętrznego zegara procesor PIC16F628A.
Eleganckie schematy umieszczone na oryginalnej stronie projektu bardzo ułatwiają szybkie przeniesienie płytki do komputera:

Ponieważ wykorzystywany w oryginale tranzystor BF199 nie znajdował się w mojej szufladzie wykorzystałem tutaj BF214 (praktycznie każdy NPN, wielkiej częstotliwości powinien się nadać). Jedyna różnica w użyciu tych tranzystorów jest taka, że te produkowane przez naszą rodzinną Unitrę mają cztery nóżki a nie trzy. Oraz nie znajdują się w domyślnej bibliotece Eagle (poprawiona wersja do pobrania na końcu strony).
Po kilku chwilach również płytka była gotowa:

A tak wygląda miernik po zmontowaniu:

Oraz po uruchomieniu:

Jeśli chodzi o wyświetlacz, to większość LCD 16x2 powinna działać.

A teraz najważniejsza część: kalibracja. W moim mierniku zamontowałem dwa trymery zamiast jednego jak w oryginale. Pozwala to na większy zakres regulacji. Rezonatory kwarcowe produkowane są z dużą dokładnością, jednak pod wpływem czasu, tudzież niedokładności procesu produkcji, częstotliwość może nieco odbiegać od nominalnej.

Do wykalibrowania miernika będzie potrzebny jakiś wzorcowy generator częstotliwości (tu podziękowania dla dra Bogdana Barwińskiego za użyczenie sprzętu i pomoc w kalibracji). Manipulując trymerami staramy się uzyskać dokładnie taką częstotliwość jak generowana.
Gdy zakończymy proces kalibracji: Gratulacje, staliśmy się właśnie właścicielami miernika częstotliwości :)

Miernik potrafi mierzyć sygnały do około 60MHz, a przy dokładnej kalibracji pozwala dokonywać pomiarów z dokładnością +/- 5Hz.
I na koniec jak zwykle pliki ze schematami do pobrania: klik.