Klucz elektroniczny do FT-901D

A zaczęło się tak:
Jest piątkowy wieczór, siedzę sobie przed moim nowo nabytym tranceiverem. Na kolanach leży gruba serwisowa instrukcja. W pewnym momencie mój wzrok przykuło pokrętło z napisem keyer. Rzut oka w instrukcje i już wiem, że służy ono do regulacji prędkości wbudowanego klucza elektronicznego. Ale zaraz! Moje radio to wersja 901D - czyli okrojona o moduł pamięci, transformator DC-DC i właśnie klucz elektroniczny. W tym momencie historii bardzo ważne jest podkreślenie, że sytuacja ta miała miejsce w piątek. A więc miałem całe dwa wolne dni, żeby coś z tym zrobić.
W szufladzie znalazłem nieużywany mikroprocesor ATMega8, chwilę potem pierwszy projekt był już gotowy.


kliknij aby powiększyć


Zastosowałem tu dwa stabilizatory napięcia. Jeden aby zasilić procesor, a drugi, aby dostarczyć porządne stabilne napięcie do przetworników ADC. Stabilny przetwornik analogowo-cyfrowy jest konieczny do utrzymania stałej prędkości kluczowania.
Najwięcej trudności przysporzyło jednak wymienione na początku pokrętło. Okazuje się, że po drugiej stronie znajdował się potencjometr, ale nie jakiś byle-jaki. Znajdował się tam odwrócony potencjometr logarytmiczny. W oryginalnym układzie służył on do bezpośredniej regulacji oscylatora wbudowanego w klucz elektroniczny. Ja chciałem go wykorzystać jako prosty dzielnik napięcia, które mogłoby być następnie odczytane przez ADC na pokładzie Atmegi. Z pomocą przyszła jednak strona sekretne życie potencjometrów (polecam!). Pokazuje ona sposób jak można zasymulować potencjometr logarytmiczny przy pomocy liniowego. W ten sposób udało mi się przerobić odwrócony logarytmiczny w liniowy. Wymagało to jednak drobnej modyfikacji - przylutowania jednej z nóżek potencjometrów w transceiverze do masy.

Teraz przyszła pora na trawienie i lutowanie. Ostatecznie otrzymałem takie oto urządzenie:


kliknij aby powiększyć

Ale czymże byłby mikroprocesor bez oprogramowania? Jako że nigdy nie miałem do czynienia z jakimkolwiek kluczem elektronicznym, musiałem używać jedynie materiałów dostępnych w internecie. To jest dobry moment, żeby je wymienić: Uzbrojony w te wiadomości napisałem program, który umożliwia pełne kluczowanie iambiczne, posiada pamięć zarówno dla sygnału długiego (zwanego dalej kreską) jak i krótkiego (zwanego dalej kropką). Pozwala na wstawianie znaków oraz naprzemienne nadawanie kropek i kresek. (Wkrótce wstawię jakiś filmik obrazujący jego działanie).
Schematy, projekt płytki, kod źródłowy oraz wersję skompilowaną można pobrać tutaj.
I na koniec jeszcze zdjęcie klucza zainstalowanego w obudowie:


kliknij aby powiększyć

Schematy i projekt płytki zostały wykonane w darmowej wersji programu Eagle dostępnego tutaj.